İnternet Reklam Hizmetleri

Mynet Adklik Reklamları

Reklamınızı Adklik ile yapın, az ödeyerek çok kazanın! Adklik sistemi ile işletmenizin reklamını küçük bütçelerle yapın. Reklamınız tıklandıkça fiyatlandırılsın, siz de hedef odaklı reklam yapmanın tadını çıkarın.Adklik üyesi metin reklamlarını, reklamına uygun anahtar kelimelerini, açık artırma sistemiyle anahtar kelime başına bedelleri ve harcayacağı bütçeyi belirler.Adklik üyesinin verdiği reklamlar içerik hedefli olarak Mynet ve Adpartner üyesi web sitelerinden gösterilir. Son kullanıcı reklamı tıkladıkça, reklamveren tıklama başına belirlediği bedeli Mynet'e öder.

1 - Mümkün olduğunca "zengin medya formatlarını" kullanın.

Flash, javascript ve dinamik HTML gibi araçlarla geliştirilen bir takım özel reklamların etkinliğinin katlarla ifade edilecek seviyede marka ve tıklama etkileri sağlanabilir. Bir sayfadan diğerine geçerken tüm sayfayı kaplayan reklamlar (transition ads) ve açılan sayfa içerisinde serbestçe dolaşan reklamlar (floating ads) gibi yaratıcı reklam formatlarının sağladığı olanakların reklam ajanslarınca değerlendirebilmesi müşterilerininin markalarına büyük yararlar sağlayabilmekte. Internet, reklam ajanslarının yaratıcılıklarını kullanabilecekleri çok büyük olanaklara sahip olduğu gibi prodüksiyon maliyetleri ve uygulama hızı ile büyük pratiklik sunmaktadır.

2 - Reklamı doğru kitleye gösterin.

Geleneksel mecralarda olmayan ancak internet mecrasında kullanılan gelişmiş hedefleme tekniklerini olabildiğince kullanabilmek gerek. Yaş, cinsiyet, meslek gibi demografik kriterlerin yanı sıra reklamın gösterildiği haftanın gün ve saatleri, advertorial olanakları, arama motorlarında arama yapılan kategoriler ve aranan anahtar sözcüklere göre reklam gösterebilmek son derece kolay ve etkili sonuçlar vermekte. Böylece reklam sadece doğru kitleye gösterilmekte ve hem reklamın tüketiciler nezdindeki etkinliği hem de reklam yatırımın verimliliği bir kat daha artmaktadır.

3 - Frekans ve ulaşılan kitle büyüklüğünü dikkate alın.

Geleneksel mecralarda olduğu gibi reklam ideal frekansa yaklaştıkça etkisi de artar. Internette reklamlar genellikle gösterim adetleri bazında satın alındığı için reklamverenler ve medya ajanları "kaç kişiye" ulaştıklarını pek bilememektedirler. Aynı miktarda gösterim sayısı büyük bir portalın yüksek trafikli bir sayfasında yayınlandığında, küçük bir web sitesinin düşük trafikli sayfalarına nazaran daha çok kişi tarafından ama daha düşük frekansla görülebilecektir. Reklamların kaç kişi tarafından görülebildiği ve böylece ortalama olarak elde ettiğiniz frekans online yayıncılar tarafında ölçülebilmektedir. Kampanyanın amacına ve bütçesine bağlı olarak hedef kitlenizin düşük frekansla görmesi mi, yüksek bir frekansla görmesinin mi hedeflendiği sorusunun cevabına bağlı olarak reklamlar bu özelliğe uygun alanlarda gösterilmelidir. Ayrıca, frekansı ayarlamak yada ulaşılacak kitlenin büyüklüğünü belirleyebilecek bazı özel gösterim metodları da kullanılabilmektedir. Türkiye'de önde gelen online yayıncıların ellerinde bu olanakların çoğu mevcut. Sadece reklam ajanslarının ve medya planlamacılarının bu imkanlardan yararlanabilmek için "talepte bulunmaları" yeterli.

4 - Reklamın yer aldığı sayfanın internet kullanıcısının hareket tarzındaki yerini dikkate alın.

Internet reklamlarının genellikle (amacı ne olursa olsun) portalların anasayfalarında yayınladığını gözlemekteyiz. Medya satın alma ve reklamveren tarafında özellikle portal anasayfalarının tercih edildiği belirtilmekte. Reklamların etkinliğinin artması her mecrada olduğu gibi internette de izleyicinin ilgisine bağlı olduğu için internet kullanıcısının "işinin başladığı" noktalar değil, "işinin bittiği" noktalar daha çok tercih edilmeli. Bu açıdan bakıldığında portal anasayfaları belki de en az tercih edilmesi gereken reklam alanları olmalı! Frekans düşük, girenler öncelikle işlerini bitirmek acele etmekteler. Oyun oynamak, email göndermek, haber okumak, hisse senedi fiyatlarına bakmak, sohbet etmek, forumlara gözatmak vb. için anasayfa sadece hızla geçilmesi gereken bir sayfadır. Öte yandan anasayfaya özel, yaratıcı bir çalışmanın yapıldığı ve hedef kitleyi durdurma (stopper) etkisi yaratan bir kampanya tasarımında ise anasayfalar çok etkili alanlardır. Ayrıca anasayfalar geniş bir kitleye hızla ulaşmak ve göz aşinalığı yaratmak için -içerideki sayfalarda da tamamlayıcı ve frekans artırıcı olarak - reklam bulundurmak şartı ile ideal reklam alanlarıdır. Yani dergilerin kapak, kapak içi gibi bölümlerinin değerli reklam alanları olması mantığı internette tam tersi biçimde işler. Özellikle kullanıcıların uzun süre kaldıkları içerik sayfaları, sohbet, oyun gibi sayfalar ile ekart ve email gönderdikten sonra yada üye çıkışı yaptıktan sonra gördükleri sayfalar gibi "işlerini bitirdikleri" sayfalar yüksek derecede etkinlik sağlanabilecek alanlardır. Bu açıdan diğer bir alternatif ise internet kullanıcılarının düzenli olarak zaman geçirdikleri içerik sayfaları, forum, oyun, sohbet, içerik kanalları (otomobil, kadın, finans vb.) gibi sayfalarda sponsorluk modeli ile sürekli olarak yer alabilmek. Bu uygulama ekonomik olduğu kadar internet kullanıcıları ile kalıcı ve güçlü bir bağ kurulmasını sağlayabilektedir. Bu tip detayları en iyi online yayıncıların kendi ekipleri saptayıp reklamverenleri ve medya planlamacıları yönlendirebilirler. Bu tip alanlarda online yayıncılar ile yapılacak yakın işbirliği kampanyanın etkinliğini de pozitif etkileyecektir.